Du är här: Bo & Bygga > Tillstånd > Godkännande av livsmedelsanläggning

Godkännande av livsmedelsanläggning

Livsmedelsföretagare är, beroende på vilken typ av verksamhet det är frågan om, skyldig att antingen anmäla sin verksamhet för registrering eller också ansöka om godkännande av verksamheten. Anmälan/ansökan lämnas in till plan- och miljönämnden.

Som företagare räknas alla privata och offentliga verksamheter som med eller utan vinstsyfte bedriver någon livsmedelsverksamhet. Även privatpersoner och föreningar kan räknas som företag enligt livsmedelslagstiftningen.

Den nya typen av godkännande innebär att det inte bara är lokalens och utrustningens lämplighet som ska granskas i samband med godkännandet utan även systemet för egenkontroll. Ett godkännande får inte lämnas förrän alla relevanta krav i lagstiftningen är uppfyllda. Det finns dock en möjlighet till ett villkorat godkännande om kravet på system för egenkontroll inte helt är uppfyllt. Detta villkorade godkännande kan lämnas för tre månader och vid vissa förutsättningar förlängas till maximalt sex månader.
 
Godkännanden enligt de nya bestämmelserna är kopplade till verksamhetsutövaren/ företagaren och inte till lokalerna.
 
Blanketter finns på Vännäs kommuns blankettbank.
 
Miljö- och hälsoskyddsenheten kan lämna ytterligare information.

Kontaktperson: Teresia Jonsson