Parkering med P-skiva

I de mest centrala delarna av Vännäs centrum gäller tidsbegränsad parkering (2 timmar) på några av gatorna. Om du ska parkera på dessa gator behöver du ha en P-skiva så att du visar vad klockan är när du parkerar ditt fordon.

P-skiva är en skiva där du kan ställa in klockslaget då du parkerar på gatan. Alla fordon som har en registreringsskylt måste använda P-skiva på anvisad plats enligt skyltningen.

Du behöver inte använda en P-skiva från Vännäs kommun, det går lika bra med en annan skiva. Huvudsaken att den går att ställa in rätt tid med.

På vilka gator gäller P-skivan?

Tidsbegränsad parkering gäller på följande gator:

  • Köpmangatan
  • delar av Östra järnvägsgatan
  • Vegagatan, mellan Östra järnvägsgatan och Köpmangatan
  • Kommendörsgatan, mellan Östra järnvägsgatan och Köpmangatan
  • Storgatan, mellan Östra järnvägsgatan och Köpmangatan
  • Umevägen, mellan Östra järnvägsgatan och Köpmangatan

Klicka här för att öppna en karta över de områden där P-skivan gäller (PDF) Pdf, 157.9 kB, öppnas i nytt fönster.

Hämta P-skiva

Nu kan du hämta P-skiva på:

  • Ica Vännäs
  • COOP Vännäs och Vännäsby
  • Poppins
  • Mode Mix
  • I Medborgarhusets reception under öppettiderna

Regler och bestämmelser för P-skivan

  • Ange fordonets ankomsttid vid pilen. Avrunda till närmast följande hel eller halv timme, det vill säga att om du parkerar din bil klockan 12.10 ställ då in P-skivan på klockan 12.30.
  • P-skivans inställning för fordonets ankomsttid får inte ändras under pågående parkering inom tidsbegränsningen.
  • Placera P-skivan innanför vindrutan. Det ska vara lätt att läsa P-skivan från utsidan av bilen. Du får endast använda en P-skiva vid varje tillfälle.
  • Tänk på att det även kan vara datumparkering efter den gata som du parkerar på och då gäller den regeln fram till dess den tidsbegränsade parkeringen (2 timmar) påbörjas klockan 7.

Om jag glömt P-skivan

Om du har glömt P-skivan så går det bra att skriva din ankomsttid på en lapp och sätta i bilens framruta.