Artikeln publicerades 27 maj 2026

Axel Lingärde, Tage Wikström och Nils Cowez, elever vid Liljaskolans naturprogram samt Selma Wicander, elev vid Liljaskolans samhällsprogram.
Internationellt utbyte: Elever från Liljaskolan och Slobozhanske på besök i Bryssel
4-8 maj fick elever från Liljaskolans gymnasium resa till Bryssel tillsammans med elever från Vännäs kommuns partnerkommun Slobozhanske, Ukraina. Studieresan är en del av projektet Path to Truth: Building Bridges Between Ukraine and the EU och syftar till att lära ungdomar mer om desinformation och dess hot mot demokratin.
Under sitt besök fick eleverna träffa flera EU-parlamentariker som berättade om allt från EU i stort till hur de arbetar med frågan kring desinformation och digital krigsföring. De besökte även Europeiska historiens hus. Men det som gav störst intryck hos Liljaskolans elever var trots allt att få träffa de jämngamla eleverna från Ukraina. Tidigare har eleverna träffats digitalt men fick nu träffa varandra i Bryssel, ett möte som ledde till många tankar.
– Det var väldigt intressant att träffa dem, säger Axel Lingärde, elev på Liljaskolans naturprogram. De bär ju med sig ett perspektiv från sin vardag som man inte riktigt kan förstå hur det är.
– Det var speciellt att träffas på riktigt. Man blev väldigt försiktig med vad man sa, med tanke på vad de går igenom. Vi inser ju vilken lyx vi har – att vårt största problem är ett matteprov, medan de lever med kriget nära, säger Nils Cowez.
– Man märke det på dem, vissa var ganska nere eller försökte dölja sin ledsamhet. De tycker nog att det är väldigt jobbigt, säger Tage Wikström.


De parlamentariker som tog emot eleverna i Bryssel var bland annat Sara Ahnborg som arbetar på desinformationsutskottet, Jonas Sjöstedt, som ansvarar för Ukrainafrågor för Sveriges räkning pratade om hur EU arbetar med stöd och Evin Incir som talade om ungdomars framtid med fokus på demokrati i och utanför EU.
Resans höjdpunkt (enligt många elever) var när de fick träffa Jacob Tamm chef för FIMI (Foreign Information Manipulation & Interference). Jacob berättade om hur olika länder försöker styra världen med hjälp av digital krigsföring och där kännedom om desinformation spelar en viktig roll.
– I vanliga fall känner man sig ganska långt ifrån EU och det som händer där. Men när Jacob Tamm pratade så kändes det faktiskt som att EU gör någonting bra, säger Nils.
– Jonas Sjöstedt pratade också mycket om ryska "propagandamaskiner", säger Axel.


Kommande utställning om desinformation
Eleverna från årskurs 2 på samhällsprogrammet arbetar även på ett projekt om desinformation tillsammans med de ukrainska eleverna. De intervjuade, fotade och filmade parlamentarikerna som de träffade. Allt innehåll kommer de sedan att använda för att skapa en utställning som kommer gå att se i Västerbotten i höst, med Vännäs som första utställningsplats.
– Det var roligt att få träffa och prata med dem från Ukraina. De hade mycket bra idéer kring projektet som vi ska göra och vi hann prata väldigt mycket när vi gick runt och tog bilder, säger Selma Wicander, elev vid Samhällsprogrammet på Liljaskolan.
En uppskattad och fullspäckad resa
Att två kulturer fick mötas i Bryssel, som är en ny plats för både Vännäs- och Ukrainaeleverna, gjorde resan både spännande och lärorik för alla inblandade. Under hösten kommer de ukrainska eleverna till Vännäs och då fortsätter samarbetet.
– Vi fick se mycket nya saker och uppleva mycket nytt. De var väldigt annorlunda från i Sverige också så det var kul, säger Selma. Sista dagen pratade jag med en person som jag inte hade hunnit prata med tidigare under veckan. Det känns roligt att de ska komma hit så att vi får mer tid ihop.
– Det var roligt att vi fick turista i Bryssel också. Det fanns mycket att titta på och fin arkitektur, säger Tage.
Hanna Gillén och Anna Svahlin är de två lärare från Liljaskolan som genomför samarbetsprojektet. Efter resan fortsätter samarbetet till och med våren 2027.
– Det var en väldigt fullspäckade och händelserik resa som lämnar många tankar och känslor. Ukrainarnas resa var lång, farlig och mödosam men vi har fått så många tackmeddelanden och lovord och det känns så fint att vi kan ingjuta hopp i unga människor med det här projektet, avslutar Hanna.
Om "Path to Truth: Building Bridges Between Ukraine and the EU" (PTUV)
Resan till Bryssel är en del av projektet PTUV som genomförs av Hanna Gillén och Anna Svahlin från Liljaskolans gymnasium och sponsras av Svenska institutet. Projektet är ett partnerskap mellan Liljaskolan och skolor i Slobozhanske.
Syftet med projektet:
- Motverka desinformation, stärka demokratin, öka förståelsen mellan unga i Sverige och Ukraina.
Mål med projektet:
- Ge ukrainska elever framtidstro och kontakter i Europa.
- Ge svenska elever förståelse för vardagen i Ukraina och desinformationens påverkan.
- Bygga broar mellan EU och Ukraina – visa att små kommuner kan göra skillnad.
